قیمت طلا ؛ فرمول تعیین قیمت طلا | پیردانا
قیمت طلا در بازار (پیش از خرید و فروش طلا حتما بخوانید)
تعیین قیمت طلا بازار

فرمول تعیین قیمت طلا بازار خرید فروش طلا

پیش از هرگونه خرید و فروش طلا ابتدا لازم است فرمول های محاسبه ی قیمت طلا

و مشخصات انواع طلا را در بازار سکه و طلا بدانید ؛

 
مشاهدۀ قیمت انواع زیورآلات طلا

 

 • شمش مارک دار ( سوییسی – امارتی ) : وزن یک گیلوگرم عیار( 995 ) البته عیار( 999.9 ) هم هست اما خیلی کم می توان گفت بهترین نوع خرید،
  چون:1- روند بازار 2- عیارش مشخص روی آن حک شده در موقع فروش مشکلی پیدا نمی کند
  در مجموع مورد توجه نوسان گیران و به خاطر همین مزایا مثقالی 500 الی 800 تومان ازمظنّه ی روز گرانتر می توان خرید، البته موقع فروش هم می توان مثقالی 300 الی 600 تومان از مظنّه ی روز بالاتر فروخت.
 • آب شده ( شمش ) تیزآبی :  به طلای آب شده با عیار بالای ( 900 ) تیزآبی گفته می شود، رتبه دوم خرید را می توان به این نوع از طلا داد؛ قیمت هر مثقال 300 الی 500 تومان گرانتراز مظنّه ی روز است. موقع فروش هم 200  الی 300  تومان می توان بالاترفروخت.
 • آب شده معمولی : به طلای آب شده زیرعیار (900) آب شده معمولی گفته میشود که از آب کردن طلاهای متفرقه ( مصنوعات مستعمل یا شکسته که به دلایل مختلف عیارمشخص ندارند) به دست می آید، قیمت این نوع با مظنّه ی روز یکی است یا به عبارت دیگر مظنه ی یعنی قیمت همین نوع طلا
موقع خرید طلا از نوع های آب شده حتما فاکتور خرید با ذکرعیار طلا و شماره برگه ری گیری و شماره تلفن ری گیری با مهر و امضای فروشنده گرفته شود تا در موقع فروش با مشکل رو به رو نشوید
 • سکه عيار900 ( تمام بهارقدیم، امامی، نیم بهار، ربع بهار ) : درمورد این نوع خرید چون قیمت سکه با قیمت ذاتی طلای خود سکه در ایران اختلافِ آن بیش از حد معمول است باید خیلی دقت شود منظور نوسان گیری ( ورود و خروج ) به موقع چون روند قیمت هم به بازار جهانی و هم مناسبت های ما ایرانیان ربط دارد، ضمنا همیشه از جای معتبر خرید کنید.
 سکه های دیگری هم مثل: 1- سکه مریمی عیار ( 995 ) با وزن 14 گرم و اوزان دیگر 2- سکه توله هندی عیار ( 995 ) با وزن 11.600 گرم و سکه اونس با عیار 24  می توان نام برد که در بازار خیلی کم و برای خریدش هم اجرت باید داد
 • خرید طلای متفرقه ( مستعمل، شکسته ) : در این نوع خرید، در هر صورت ضرر می کنید، مگر اینکه خیلی ماهر باشید که با یک نگاه عیار را بفهمید.

فرمول محاسبه ی قيمت سكه بهار آزادی

بر اساس اين فرمول كه به تائيد كارشناسان و اقتصاددانان مربوطه نيز رسيده است، برای محاسبه قيمت سكه بهار آزادی قيمت اونس جهانی طلا در نرخ آزاد دلار ضرب و حاصل آن تقسيم بر وزن هر اونس كه معادل 31،1 گرم می شود. سپس اين رقم ضرب در كسر عيار اونس جهانی طلا و سكه بهار آزادی می شود كه عدد 0،916 است.
بر اساس اين گزارش عيار طلای معامله شده در بازارهای جهانی يا اونس 24 و عيار سكه بهار آزادی 22 است و با تقسيم عدد 22 بر 24 عدد 0،916 به دست می آيد و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سكه يعنی تمام بهار آزادی، نيم و يا ربع بهار آزادی قيمت واقعی آنها به دست می آيد.

 • به عبارت روشن تر فرمول قيمت سكه عبارتست از:
  { [ (قيمت اونس جهانی طلا ×  نرخ دلار آزاد) ÷ 31.1 ]× 0.916 ×وزن سكه} + حق ضرب

معمولاً بانك مركزی در محاسبه قیمت سكه عددی را نیز تحت عنوان حق ضرب لحاظ می كند كه برخی معتقدند حدود 5  الی 7 هزار تومان است و اين رقم را نيز بايد به قيمت بدست آمده اضافه كرد.

توضیح رئیس کل بانک مرکزی:

هر 4 سکه حدودا یک اونس است برای مثال اگر هر اونس 1487 دلار است این رقم تقسیم بر 4 می‌شود قیمت دلار یک سکه به دست می‌آید و ضرب می‌شود و قیمت سکه مشخص می‌شود. فرمول رئیس کل بانک مرکزی بدین شرح است؛
{ [ ( قیمت اونس جهانی طلا ÷ 4 ] × قیمت دلار } = قیمت واقعی سکه
{ [ ( 1487 ÷ 4 ) ] × 1190 } = 442000

 • اما بر اساس فرمولی که از سوی صرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، قیمت سکه این گونه محاسبه می‌شود:{ [ ( قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد ) ÷ 31.1 ] × 0.916 × وزن سکه } + حق ضرب
  { [ ( 1487 × 1190 ) ÷ 31.1 ] × 0.916 × 8.133 } + 3000 = 426000

قابل توجه مشتریان بازار آتی بورس کالا 

علاوه بر بازارهای نقدی مدت سه سال است که در بورس کالای ایران بخشی به عنوان بازار آتی فعالیت خود را آغاز کرده که بهتر است برای آشنایی با این بازار هم نکاتی را درباره آن نیز بیان کنیم :
روند رو به رشد مشتریان معاملات آتی، از جذابیت «اهرم مالی» در این بازار حکایت دارد، کسانی که «اقرارنامه و بیانیه ریسک معاملات آتی» را امضا کرده اند مدعی «ریسک پذیری» بالا هستند.

«اهرم یک به یازده»، این بازار را به بازاری «بی رحم» تبدیل کرده است. از این رو مشتریان تازه وارد، باید با آگاهی بالا، اقدام به سرمایه گذاری کنند تا زیان به حداقل برسد. لذا نکات زیر قابل توجه است:

1- با شرکت های کارگزاری خلوت کار کنید. کارگزاری هایی که حجم معاملات بالا دارند، به علت کندی در سرعت «سامانه معاملات آتی»، قادر نیستند درخواست مشتریان را به موقع انجام دهند. جدیدترین فهرست «رتبه بندی کارگزاران قراردادهای آتی» را در وبگاه «شرکت بورس کالای ایران» به نشانی www.ime.co.ir  بیابید.

2- جهت اطلاع از قیمت های روز و لحظه ای طلا، سکه، نقره ، مس  و ارز در بازار ايران و جهان به سایت bourse24.ir بخش نبض بازار طلا مراجعه کنید. همچنین قیمتهای جهانی کالا را در وبگاه دست اول  www.kitcometals.com  ببینید.

3- در مواقعی که وب سایت  www.ime.co.ir بیش از حد شلوغ است، می توانید از مسیر جایگزین www.ime-co.ir استفاده کنید.

4- برای شروع حداقل به مدت 2 ماه، بیش از 5 موقعیت باز نکنید. این زمان برای «دوره کارآموزی» لازم است.

5- قیمت های جهانی را به کمک یک نرم افزار توانمند دنبال کنید. برای مثال نرم افزار Meta Trader 5 با حساب کاربری demo ، به صورت رایگان امکان بررسی قیمتهای حال و گذشته اونس جهانی طلا و نسبت ارزهای جهانی به یکدیگر را فراهم کرده است. همچنین با ابزارهای قوی این نرم افزار، قادر به تحلیل تکنیکی روی نمودارها هستید. به تازگی یکی از شرکتهای تولید کننده نرم افزار بازار سرمایه، اقدام به ارائه خدمات معاملات بر خط «بورس اوراق بهادار تهران» روی این نرم افزار کرده است. این نرم افزار را از مسیر metatrader5.com دریافت کنید.

6- در آخر، اگر موقعیت باز دارید و اصطلاحاً Margin Call شده اید، عجله نکنید و درصورت امکان موقعیت خود را نبندید. در این صورت اگر موقعیت معکوس بگیرید و موقعیت را ببندید، زیان شناسایی می کنید. ولی میتوانید با رساندن موجودی به حداقل وجه ضمانت، بازی را ادامه دهید. توجه داشته باشید بازار همیشه صعودی و یا نزولی نیست. با کمی حوصله با نوسانات بازار، زیان جبران خواهد شد. همچنین اگر پیش بینی می کنید که روز بعد، Margin Call خواهید شد، امروز مقداری حساب خود را شارژ کنید تا فردا از هشدار Margin Call رهایی یابید.

 

مشاهدۀ قیمت انواع زیورآلات طلا

 

 

لطفا با امتیازدهی ستاره ای به این مطلب در پایین این صفحه ، ما را در بالا بردن کیفیت مطالب یاری کنید !

دربارۀ جایینو

بلاگ جایینو | آموزش ترفند های خرید و فروش املاک , تبلیغات و بازاریابی , ثروت و موفقیت , دکوراسیون داخلی و فنگ شویی