جمعه , 3 می 2019
خانه ◀◀ مقالات مفید ◀◀ راهنمای خرید غذای سگ | انتخاب غذای سگ مناسب
تا 80 درصد تخفیف
راهنمای خرید غذای سگ | انتخاب غذای سگ مناسب
تصویر راهنمای خرید غذای سگ

راهنمای خرید غذای سگ | انتخاب غذای سگ مناسب

شما به عنوان صاحب سگ می خواهید که بهترین شرایط و غذای ممکن را برای سگ خود تهیه نمایید . بخش اصلی سلامت سگ شما بستگی به غذایی دارد که به آن می دهید . با توجه به فراوان بودن برندها و انواع مختلف غذاهای سگ قدرت انتخاب درست ممکن هست که برای شما سخت باشد با مطالعه این مقاله شما بسیار ساده می توانید بهترین غذای ممکن را برای سگ خود تهیه نمایید

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع غذای سگ

 

انواع غذای سگ

فاکتور هایی مانند رشد حیوان خانگی، رفتار آن ها، عادت ها، سلامتی، سرحال بودن و ظاهر حیوانات خانگی به ویژه سگ ها بستگی به این دارد که چه نوع غذایی برای آن ها در نظر گرفته ایم؛ بنابراین مسئولیت بزرگی است!

احتمالا برای شما با توجه به انواع برند و توصیه های مختلفی که در بازار است انتخاب یک غذای خوب برای سگ گیج کننده و پیچیده باشد، اما با به راهنمایی که در این نوشته در اختیار شما قرار می گیرد امیدواریم در این تصمیم موفق باشید.

 

غذای خام سگ

غذای خام هم انتخاب بسیار خوبی برای سگ هاست. با وجود هر چند روز یکبار پیشنهاد می گردد که غذای مخلوط از غذای خشک یا غذای خام سگ را با یک غذای آبکی بصورت رژیمی اساسی تهیه نمایید.

 

غذای خشک سگ

بهترین غذای خشک سگ یا در واقعه بسته بندی هایی که مواد مغذی مورد نیاز سگ ها را در خود دارد را از برند های معتبر تهیه نمایید که به اندازه کافی در آن پروتئین را داشته باشد چرا که پروتئین برای سرحال بودن و رفتار سگ شما ضروری است.
غذای خشک سگ تامین کننده پروتئین برای سگ هاست

البته که انواع مختلف سگ ها نیز به میزان متغیری از این مواد مغذی نیاز دارند و اندازه ها یکسان نیست که معمولا این موضوع به جثه حیوانات شما و گاهی هم به نژاد آن ها بر می گردد.

 

غذای آبکی سگ

غذای آبکی بسیار دوست داشتنی است؛ از آنجایی که یک غذای آبکی معمولا از 80 درصد آبکی تشکیل شده می تواند غذای سبکی باشد. معنای این جمله این است که با چنین غذایی سگ شما به اندازه کافی مواد مغذی لازم را دریافت نمی کند و در نتیجه با خوردن چنین غذا هایی امکان رشد و بهبود لثه ها و البته دندان های سگ خانگی شما وجود ندارد.

غذای آبکی زمانی برای حیوانات خانگی شما به ویژه سگ ها خوب و بامزه است که به با مواذ مغذی خشک ترکیب شده باشد در این صورت طعم و بافت های مورد نیاز در یک غذای خوب سگ هر دو در کنار م قرار می گیرند.

 

نکات مهم در انتخاب خرید غذای سگ

 

چک کردن محتویات غذا

سگها جانوران همه چیز خواری هستند به جز غذاهای ممنوعه آن ها همه چیز مثل : گوشت ، غلات ، سبزیجات و غیره را می توانند بخورند . به هر حال شما باید به اصلی ترین ماده غذایی یعنی گوشت در محتویات توجه نمایید و حتما توجه نمایید که لغت ” گوشت مرغ ” یا ” گوشت گوساله ” روی آن نوشته شده باشد به جای نوشته ” تهیه شده از گوشت ” . نوشته ها به صورت انگلیسی :
گوشت مرغ یعنی chicken meat
گوشت گوساله یعنی beef meat
تهیه شده از گوشت یعنی meat product or meat meal
اگر لغت گوشت مرغ یا گوشت گوساله در محتویات آمده باشد مشخص می گردد که غذا از ماهیچه یا گوشت تهیه شده اما اگر آن لغت در محتویات نباشد امکان دارد از بقیه جاهای مرغ مانند : ششها و قلب تهیه شده باشند .
حواستان باشد که بیشترین محتویات غذا باید گوشت باشد به جای سبزیجات و غلات مگر اینکه دلیلی برای نخوردن گوشت برای سگ وجود داشته باشد .

فریب تبلیغات را نخورید

به خاطر داشته باشید که فریب تبلیغات در اینترنت و مجله ها یا در مغازه ها بخصوص مغازه دارها را نخورید . فریب تبلیغات ، عکس های زیبا و غیره را نخورید . با سایت جایینو همراه باشید شما فقط باید به نام شرکت سازنده ، استاندارد بودن و مواد تشکیل دهنده آن که در ادامه توضیح خواهیم داد توجه نمایید .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع غذای سگ

 

تصمیم بین خرید غذای خشک یا کنسرو

گرفتن غذای کنسروی و غذای خشک به سگ و بودجه شما بستگی دارد . بیشتر سگها با هر ۲ نوع غذا مشکلی ندارند اما در بعضی از آن ها امکان دارد که نسبت به یکی از آن ها حساسیت داشته باشند . ممکن آن ها به عوارضی مانند استفراغ و اسهال دچار شوند .
غذاهای کنسروی عموما گرانتر از غذای خشک می باشد اما دارای ۷۵% آب می باشند .

پیدا کردن تازه ترین غذای سگ

در موقع خرید شما باید به تاریخ مصرف قید شده روی بسته توجه نمایید البته حواستان به تاریخ های دستکاری شده نیز باشد تاریخ انقضا به صورت زیر نوشته می گردد :
دقت نمایید که بسته خریداری شده سوراخ نباشد ، هر چقدر هم که سوراخ کوچک باشد فرقی نمی کند .
همواره مغازه دارها مخصوصا مغازه حیوانات بسته های قدیمی و مانده را در جلوی قفسه گذاشته و تازه ها را در پشت آن ها می گذارند همواره غذای مورد نظر خود را از آخر قفسه بردارید .

راهنمای خرید غذای سگ
ترجیحا بسته های کوچک غذا را خریداری نمایید تا همواره غذای تازه به سگ خود بدهید در غیر این صورت کاملا آن را پوشانده سپس درون فریزر نگه داری نمایید ، یادتان باشد که اطلاعات روی بسته را تا زمان اتمام آن نگه دارید .

 

 

مقایسه محتویات بین ۲ مارک مختلف غذای سگ

ترکیبات در لیست نسبت به وزن آن ها نوشته می شوند ، ترکیبات شامل آب مانند : گوشت معمولا در بالای لیست قرار دارند .
برای مقایسه غذای خشک ( ۱۰-۱۲% تر ) با غذای کنسروی ( ۷۵% آب ) و محاسبه دقیق مقدار پروتئین آن ها باید مقدار آب در آن ها را در نظر گرفت ، برای اینکار باید مقدار آب موجود در ترکیبات را حذف نمایید . برای مثال : اگر عنوان شده بود که ۱۲% پروتئین موجود است و کنسرو شامل ۷۵% آب بود با تقسیم ۱۲% بر ۲۵% به رقم ۴۵% پروتئین می رسید . ( ۱۰۰ را منهای ۷۵ کردیم تا مقدار ماده خشک بدست آید سپس در مقدار پروتئین ذکر شده ضرب کردیم ) . این روش به شما کمک می کند تا مقدار دقیق پروتئین را در هر ترکیبی بدست آورید .

 

چک کردن برچسب ” ارزش غذایی ” برای فهمیدن مقدار فیبر ، چربی و پروتئین

نسبت موارد گفته شده به وضعیت بدنی و سن سگ شما بستگی خواهد داشت .
به علت گستردگی نژاد سگ ها بررسی وضعیت و وزن مناسب سگ شما فقط توسط دام پزشک مقدور می باشد .

 

نگه داری درست غذای سگ

غذای خشک سگ را باید در بسته اریجینال بدور از هوای باز در جای تاریک و خنک مثل کابینت یا فریز نگه داری نمایید . باقی مانده غذاهای کنسروی را درون یخچال نگه دارید اما کنسروهای بازنشده را بیرون از یخچال در جای خشک و خنک نگه داری نمایید .
بهترین زمان مصرف غذای خشک سگ ۶ هفته بعد از باز کردن بسته آن می باشد حتی اگر به درستی نگه داری شوند .

 

نکات مهم در مصرف غذای سگ

در صورتیکه می خواهید به سگ غذای خانگی یا خام بدهید باید طوری اینکار را بنمایید که بالانس بودن مواد غذایی در آن حفظ شود و از غذاهای مضر برای سگ نیز در آن استفاده نشود .
مارک های خوب و معروف برای غذای سگ وجود دارند . البته مراقب محصولات تقلبی نیز باشید زیرا تمام مارک های معروف تقلبی آن ها نیز فراوان می باشد .

 

روش نگهداری درست غذای سگ

 

غذای حیوان خانگی را چگونه نگهداری کنیم ؟

متاسفانه بسیاری از پت شاپ ها به تاریخ انقضاء غذای پت مخصوصا کنسرو ووم و پوچ ها توجهی ندارند. بنابراین این شما هستید که با دقت در هنگام خرید، سلامت پت خود را تضمین می نمایید.

بهترین روش نگهداری موادغذایی پت در صورتی که غذا خشک باشد، در ظرف دربسته می باشد. تجربه نشان داده است غذایی که در ظرف درباز نگهداری می گردد، بوی خود را از دست می دهد و بسیاری از پت ها دیگر میل به غذا ندارند.

معمولا کنسروها و پوچ ها از زمانی که باز می نمایید، باید در نایلون دربسته در یخچال نگه داری شود. توجه نمایید ظرف ۲ الی ۳ روز مصرف شود.

توجه: هیچگاه غذای خشک پت را در یخچال نگذارید! باعث کپک زدگی میشود.

 

غذایی که بسته بندی آن باز شده است را همانگونه رها ننمایید.

 

برای جلوگیری از قرار گرفتن غذای حیوان در معرض هوا و رطوبت که این دو عامل می‌تواند باعث کاهش ویتامین های مواد غذایی و همچنین افزایش ریسک خطر آلودگی به باکتری های مانند سالمونلا را افزایش دهد ، مواد غذای حیوان را بعد از هر بار تغذیه ، در یک ظرف ایمن قرار دهید. اگر به حیوان خود غذای خشک می دهید بهتر است که آن ها را در بسته بندی اصلی خود نگهداری نمایید و از آن خارج ننمایید. زیرا کیسه های مواد غذایی با کیفیت بالا طراحی شده اند تا عناصر و مواد مغذی آنرا در طولانی مدت حفظ کنند و غذا را تازه و با طراوت نگه دارد. اگر می‌خواهید که غذا را داخل یک ظرف پلاستیکی نگهداری نمایید ، بهتر است از کیسه اصلی خود غذا استفاده کرده و آن را به همراه کیسه داخل ظرف پلاستیکی قرار دهید. اگر می خواهید غذا را مستقیماً داخل ظرف پلاستیکی بریزید ، باید از غذاهای ایمن خرید کرده باشید. مطمئن باشید که ظرف کاملا تمیز و خشک باشد. اگر در ظروفی که مختص نگهداری مواد غذایی نیستند نگهداری نمایید غذا فاسد شده و مشکلات گوارشی برای سگتان پیش می آید.

 

غذای سگ را بیش از حد نگهداری ننمایید.

تاریخ مصرف این غذاها با توجه به نوع غذا و کارخانه آن متفاوت است برخی از تولیدکنندگان از مواد نگهدارنده طبیعی و مصنوعی استفاده می‌کنند که عموماً غذا تا زمان تاریخ انقضای آن قابل مصرف است حتی اگر باز شده باشد. بهترین راه این است که طبق توصیه های کارخانه که روی بسته بندی کالا درج شده است عمل نمایید. مواد غذایی کنسرو شده ، زمانی که باز شود ، می توانند 2 تا 4 ساعت سالم باقی بمانند. غذای باقیمانده از غذاهای کنسرو شده باید در یخچال نگهداری شود. در حالت ایده آل مواد غذایی خشک و کنسرو شده که باز نشده اند باید در دمای معمولی اتاق و به دور از گرما ، رطوبت و آلودگی نگهداری شوند.

غذایی که تاریخ انقضای آن گذشته است استفاده ننمایید.

 

تاریخ انقضای غذای حیوانات (بعضی اوقات به عنوان بهترین تاریخ ” best by” و تاریخ مصرف “use by” ) برای اطمینان از ایمنی غذا برای حیوان تعیین می گردد .این تاریخ ها معمولا در طرفین یا پایین بسته‌بندی مواد غذایی یافت می گردد. هیچگاه با دادن غذای تاریخ گذشته به سگ خود، ریسک ننمایید.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع غذای سگ

 

کنترل غذای سگ خود را به کودکان نسپارید.

 

هیچگاه بدون نظارت کودکان و غذای سگ را ترک ننمایید، زیرا کودکان به علت عادت های رفتاری کمتر قابل اعتماد هستند و احتمالا به دلیل دستمالی کردن غذای سگ و همینطور عدم رعایت میزان غذای سگ منجر به صدمه زدن به خود (از لحاظ افزایش احتمال به بیماری های عفونی) و سگ (از نظر افزایش خوردن غذا و احتمال چاقی) شود

 

فراموش ننمایید که به طور مرتب ظرف غذای سگ را تمیز نمایید.

هر چند وقت یکبار ظرف غذای سگ خود را میشوید، هر یک هفته ؟ این بد نیست اما سازمان غذا و دارو (FDA) در حقیقت توصیه می‌کند که بعد از هر بار استفاده از غذای سگ ظروف و وسایل مربوط به آن را با آب گرم و صابون بشویید. این کار برای جلوگیری از عوامل عفونی از قبیل باکتری سالمونلا یا لیستریا میباشد . اگر از ظروف پلاستیکی برای سگ خود استفاده می نمایید ، آن را هنگامی که خالی است شستشو نمایید و بعد از اینکه خوب خشک شد غذای جدید را در آن بریزید.

 

مهمترین سوالات در هنگام خرید غذای سگ

 

غذای سگ خانگی یا غذای سگ کارخانه ای ؟

برای ما صاحبان سگ حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز می خوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری می تونین ساده تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال می کنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…

چرا دامپزشکان غذای خشک سگ آپارتمانی رو توصیه می کنن؟

غذاهای تجاری اگر با دقت و از برندهای معتبر انتخاب بشن و مواد اولیه اون ها کیفیت مناسب رو داشته باشه، نسبت به غذاهای خانگی مزیت هایی دارن. مثلا:
طبق نیازهای سگ شما و طبق فرمولاسیون خاصی درست شدن
می تونین مطمئن باشین که هیچ ماده غذایی کمتر یا بیشتر از مقدار مورد نیاز به بدن سگتون نمی رسه.
کاملا ایمن و امتحان شده هستن و مشکلی برای حیوون شما به وجود نمیارن
می تونین با توجه به شرایط خاص سگتون (بیماری ها، حساسیت ها و …) غذای مناسبش رو انتخاب کنین.
غذای خشک سگ، هم کامله و هم خوش طعم
برخلاف تصور عموم، غذاهای خشک سگ علاوه بر کامل بودن و داشتن انواع ویتامین ها و ریزمغذی ها و سایر مواد غذایی، می تونن بسیار خوش خوراک هم باشن و مورد پسند سگتون واقع بشن. شاید اولش برای انتخاب غذای خشک مورد علاقه سگ خودتون کمی تو زحمت بیفتین تا غذای مناسب رو از بین انواع غذای خشک سگ پیدا کنین، ولی وقتی این کار رو انجام دادین خیالتون می تونه از بابت تغذیه دوست کوچولوتون ساده باشه.

غذای خشک سگ چیه و از چی درست شده؟

این غذاها در ظاهر شبیه بیسکویت های قهوه ای رنگ و ریز هستن که در واقع از ترکیب مواد غذایی مخلوط شده و خشک شده تشکیل شدن و بین 6 تا 10 درصد رطوبت دارن.

 

طرز تهیه غذای خشک برای سگ چه جوریه؟

هر کمپانی تولید غذای خشک سگ، دستور و فرمول خاص خودشو برای درست کردن انواع غذا داره:
اول مواد تشکیل دهنده غذا رو با نسبت های مناسب با هم مخلوط می کنن
خمیر به دست اومده رو یکدست می کنن
سپس توی فرهای مخصوصی این خمیر رو می پزن
در آخر اون رو به قطعات کوچک تر خرد و سپس خشک می کنن

 

چرا مردم ترجیح می دن غذای سگ شون غذای خونگی باشه؟

با اینکه امروزه می شه غذای سگ رو به صورت آماده از جاهایی مثل سوپرمارکت، پت شاپ، کلینیک های دامپزشکی و پت شاپ اینترنتی به راحتی تهیه کرد ولی باز هم چه در کشور ما و چه در کشورهای دیگه خیلی از کسایی که سگ دارن ترجیح می دن غذای سگ خودشون رو توی خونه درست کنن.

شاید دلیل رواج داشتن این موضوع تو کشور ما بخاطر این دلایل باشه:

داشتن پت و مخصوصا سگ خیلی وقت نیست که توی ایران رواج پیدا کرده و مردم ما هنوز تجربه زیادی درباره این موضوع ندارن.
بسیاری از مردم فکر می کنن غذاهای خشک و تجاری کیفیت پایین تری نسبت به غذاهای خونگی دارن.
صاحبان سگ ها فکر می کنن نیازهای غذایی سگشون با نیازهای غذایی خودشون یکسانه.
خیلی از صاحبان سگ ها به اشتباه فکر می کنن غذای خونگی به صرفه تر از غذای خشک سگ هست.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع غذای سگ

 

چرا غذای کنسروی سگ خوش خوراکه ؟

کنسرو سگ هم مانند غذای خشک، مخلوطی از مواد غذایی اولیه است ولی میزان رطوبت اون بیشتر از غذاهای خشک و بین 60 تا 80 درصده و از نظر ترکیبات هم ممکنه پروتئین یا چربی بالاتری نسبت به غذای خشک داشته باشه.

ویژگی دیگه غذاهای کنسروی سگ اینه که محتویات داخلشون تا قبل از باز شدن در کنسرو، استریله. بخاطر نوع ترکیبات و درصد بالای رطوبت و بافت غذاهای کنسروی، سگ ها از خوردنشون بسیار لذت می برن! آیا غذای خانگی سگ آپارتمانی مون رو بیمار می کنه؟ بله، احتمالا!

غذایی که دوست کوچولوی شما می خوره، باید چندتا ویژگی مهم داشته باشه که غذاهای خونگی اونا رو ندارن:

هم باید دارای میزان مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز بدن سگ تون باشه
و هم بتونه انرژی مورد نیازش رو در حد مناسب تامین کنه. نه بیشتر و نه کمتر!
غذای سگ‌ها باید شامل گروه های غذایی زیر باشه:

پروتئین (مثل گوشت، سفیده تخم مرغ و … )
چربی (مثل چربی های گیاهی یا حیوانی)
کربوهیدرات (مانند برنج، سیب زمینی، گندم، پاستا و …)
ویتامین ها
مواد معدنی (آهن، پتاسیم، کلسیم، فسفر، …)
اسیدهای چرب ضروری (امگا 3 و 6)
کم یا فراوان بودن این مواد غذایی توی رژیم غذایی سگتون، توی طولانی مدت می تونه مریضش کنه. از طرف دیگه، هر سگی با توجه به نیازهاش به ترکیب خاصی از مواد غذایی نیاز داره. برای همینه که شما باید برای تغذیه سگ خودتون مواردی رو در نظر بگیرین، مانند:

سن
نژاد
اندازه
حساسیت ها
میزان فعالیت
وضعیت زندگی

مثلا غذای توله سگ، سگ بالغ و سگ های مسن با هم فرق دارن. حتی باید به اینکه نژاد سگ‌تون چی هست هم توجه نمایید؛ از سگ ژرمن گرفته تا هاسکی و دوبرمن و… ممکنه سلیقه غذایی اونا با هم فرق داشته باشه! قاطی کردن مواد غذایی و ریختنشون توی قابلمه، کاری نداره و بخش سخت و پیچیده ماجرا اونجاس که بخوایم مواد تشکیل دهنده این غذا رو با توجه به نیازهای تغذیه ای اون حیوان خانگی با نسبت متعادل و مشخص با هم مخلوط کنیم.

بنا بر تحقیقاتی که تیم محققین دانشگاه دامپزشکی کالیفرنیا و دیویس انجام دادن، 95 درصد غذاهایی که ما برای سگ خانگی درست می کنیم، حداقل 1 ماده غذایی رو کم دارن و جالبه بدونین 85 درصد از این غذاها توی چندین ماده غذایی کمبود دارن!

آیا می تونیم از پا و اسکلت مرغ برای سگ ها استفاده کنیم؟

نه، اصلا!

این اشتباه که خیلی هم رواج داره، باعث شده سگ های زیادی آسیب های جبران ناپذیری ببینن. اگر هرگز برای تغذیه سگ خودتون از اسکلت یا پای مرغ استفاده نکنین چون این مواد هم برای سگتون ارزش غذایی ندارن و هم می تونن آسیب های خطرناکی بهش وارد کنن.

برای مثال یک سگ نژاد مالتیز با علائم استفراغ و بیحالی و حالت تهوع به بیمارستانی در سنگاپور رفت. بعد از معاینه و عکس گرفتن، مشخص شد که استخوان پای مرغی که خورده بود، توی مری اش گیر کرده! این سگ بینوا عمل جراحی سختی رو پشت سر گذاشت و مدت زمان زیادی طول کشید تا بتونه به زندگی عادی اش برگرده.

چرا خریدن غذای خشک سگ ارزان تر از غذای خانگی می شه؟

اگر فکر می کنین قیمت غذاهای آماده خیلی بالاست و درست کردن غذای سگ توی خونه از نظر اقتصادی به صرفه تره، سخت در اشتباهین. اگر با استفاده از گوشت مرغ، سیب زمینی و سبزیجات و روغن های مفید بخواین نیازهای روزانه سگتون رو برطرف کنین، هزینه هاتون بسیار بیشتر از خرید بهترین غذای خشک برای سگ، می شن. می گین نه؟ امتحان کنین!

استفاده از غذای خشک سگ در منزل چه فایده هایی داره؟

برای خوردن غذای خشک، سگ شما باید این دونه های سفت رو بجوه. جویدن این دونه ها برای سگ 2 تا فایده دارن:

دندون هاش رو تمیز می کنه و تولید شدن پلاک یا همون جرم دندانی پیشگیری می کنه.
سگی که دندون های تمیزنری داره، نفس خوش بو تری داره و سرحال تر هم هست.
سگ ها عاشق جویدن هستن. با جویدن دانه های غذا خشک، غریزه جویدنشون هم ارضا می شه.
این غذاها فاسد نمی شن و برای همین، هم نیازی نیست توی یخچال نگهداری بشن و هم نگداری کردنشون ساده تره.
حالا ببینیم بهترین راه برای تغذیه سگ هامون، کدوم راهه؟
غذاهای آماده مثل غذای خشک و غذای کنسروی سگ، به شرط اینکه با کیفیت باشن، از نظر مواد غذایی کامل هستن و می تونن نیازهای غذایی سگتون رو تمام و کمال برطرف کنن. بین غذای خشک و کنسروی، غذاهای خشک از نظر اقتصادی به صرفه ترن، برای دندون ها مفید ترن و نگهداریشون ساده تره. غذاهای خونگی شاید برای سگ ها خوش خوراک تر باشن ولی در طولانی مدت می تونن سگتون رو به کمبودهای تغذیه ای دچار کنن.

البته اگر دوست کوچولوی شما فقط غذای خشک می خوره باید حواستون باشه به اندازه کافی آب و مایعات در طول روز مصرف کنه. طبق آخرین تحقیقات، بهترین رژیم غذایی سگ، رژیمیه که از هم از غذای خشک و هم از غذای مرطوب تشکیل شده باشه؛ همواره به این نکته توجه داشته باشین که بخش مهمی از سلامت و درمان سگ شما وابسته به تغذیه صحیح اون هست!

پس برای تغذیه سگتون 3 تا راه دارین:
غذای خشک و کنسروی بهش بدین
با غذای خانگی و غذای خشک سگ تغذیه اش کنین
غذای خشک بهش بدین ولی تشویقش کنین به مقدار کافی آب بخوره

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع غذای سگ

 

  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (7 )
  • Your Rating


تا 80 درصد تخفیف

درباره‌ی admin-2